FAQ

TŁUMACZENIA

Ile będzie kosztowało przetłumaczenie...

Wycena tłumaczenia jest wykonywana indywidualnie na podstawie pliku od klienta. Cena jest zależna od długości tekstu, jego trudności oraz ilości specjalistycznego słownictwa. Orientacyjna cena wynosi 80 zł/str. (1800 znaków ze spacjami) za tłumaczenie "zwykłe" (plik doc lub pdf dostarczony elektronicznie) lub 70 zł/str. (1125 znaków ze spacjami) za tłumaczenie uwierzytelnione. W celu otrzymania wyceny należy wysłać plik na adres centrum@islandzki.pl.

Tłumaczy Pani filmy, spektakle?

Tak, z przyjemnością. Mogę przygotować tłumaczenie z tzw. czasówkami do wyświetlania tekstu. Za tłumaczenie audiowizualne obowiązują jednak inne stawki, bo nie liczy się w tym wypadku liczba znaków w tekście, tylko długość filmu. Wycena jest wykonywana indywidualnie.

Potrzebuję tłumacza ustnego w Krakowie / Starych Juchach / Barcelonie...

Super, bardzo lubię tłumaczenia ustne! (Może oprócz symultanicznych, tymi się nie zajmuję). Mam jednak też dużo innych zobowiązań i nie zawsze mam możliwość wzięcia wolnego, żeby pojechać tłumaczyć na drugi koniec Polski. Cena za tłumaczenie ustne jest ustalana indywidualnie i doliczam do niej koszt przejazdu i ewentualnie noclegu. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia ustnego, to napisz maila lub zadzwoń.

KURSY

Kiedy będzie nowy kurs dla początkujących?

Szczerze, to nie wiem. Obecnie z powodu natłoku innych zajęć nie planuję nowych kursów. Najlepiej jednak śledzić informacje w zakładce Kurs-Aktualności lub na Facebooku.

To może lekcje indywidualne? Albo przez Skype?

Nie mam obecnie czasu na prowadzenie regularnych korepetycji, ale jeśli np. przeprowadzasz się na Islandię i potrzebujesz 2-3 lekcji, to może uda się coś uzgodnić. Lekcji przez Skype nie prowadzę.

Czy są jakieś podręczniki do nauki islandzkiego?

W Polsce niestety nie był wydany żaden podręcznik do nauki islandzkiego. Można kupić napisane przeze mnie Fiszki, ale one raczej stanowią dodatkową pomoc naukową. Istnieje kilka samouczków po angielsku (np. Colloquial Icelandic, Teach Yourself Icelandic, Beginner's Icelandic), ale raczej nie są one łatwo dostępne w Polsce. Można spróbować poszukać np. na Allegro lub na Amazon.

A strony internetowe, przydatne w nauce?

Oto kilka polecanych przeze mnie stron:

Darmowy podręcznik, a tu nagrania:

Wstęp do gramatyki

Filmiki z codziennych sytuacji

Darmowy kurs Uniwersytetu Islandzkiego

Podstawowe słówka

Islandka uczy słówek

Jak ktoś chce się osłuchać:

Islandzkie radio i tv.
Żeby włączyć, należy kliknąć z prawej strony na „Í beinni”. RÁS1 i RÁS2 to radio, a RÚV to telewizja. Na RÁS1 jest więcej gadania, na RÁS2 więcej muzyki.

Nagrania wiadomości

PODRÓŻE

Kiedy lecieć na Islandię?

Moim zdaniem, zdecydowanie najlepiej latem. Jest spora szansa, że będzie w miarę ciepło, a na pewno będzie ciągle jasno, co umożliwi zwiedzanie przez prawie całą dobę. Najładniejsze miesiące na Islandii to czerwiec i lipiec. Nie daj sobie wmówić, że to świetny pomysł jechać na Islandię zimą oglądać zorzę. Możesz utknąć z powodu śniegu gdzieś na tydzień, a zorzy i tak nie zobaczysz, bo będą chmury. W ogóle za bardzo nic nie zobaczysz, bo będzie ciemno.

Jak tanio dolecieć na Islandię?

Obecnie zdecydowanie najtańszą opcją są loty WizzAir z Gdańska, Krakowa, Katowic, Warszawy i Wrocławia. Bez większego wysiłku można znaleźć bilety nawet za 400-500 zł w dwie strony. Inne opcje to m.in. kombinowany lot np. przez Londyn (np. Ryanair, Easyjet a potem Wow Air) lub Norwegię (np. Norwegian). Jeśli ktoś planuje zwiedzać wyspę własnym samochodem, to można popłynąć promem Smyril Line z Danii, z przystankiem na Wyspach Owczych.

Gdzie wypożyczyć samochód?

Nie mam za bardzo doświadczenia z wynajmowaniem auta, ale w miarę tanie są ponoć icepole.eu i sadcars.com. Moim zdaniem całkiem fajną opcją jest wynajem samochodu z miejscem do spania, np. od www.happycampers.is

Co zwiedzić?

1 dzień – Możesz przejść się po Reykjavíku i ewentualnie, jeśli lubisz wydawać pieniądze, pojechać do Blue Lagoon. Tańszą opcją będzie np. pójście na jeden z fantastycznych basenów i potem zjedzenie hot-doga z baraniny oraz loda z automatu (pyszne) lub cukierków z lukrecji (co kto woli). Jeśli znajdziesz się na Islandii w weekend, możesz też skorzystać z radosnego życia nocnego islandzkiej stolicy.
2-3 dni – Reykjavík + Golden Circle (Gullfoss, Geysir, Þingvellir), ewentualnie można też zwiedzić ciepłe źródła w okolicy Hveragerði lub półwysep Reykjanes.
Tydzień – W tydzień da się już objechać Islandię dookoła.
Dwa tygodnie – Można objechać Islandię dookoła oraz pojechać na przepiękne Fiordy Zachodnie. Ewentualnie wjechać w interior i np. pójść na trekking w okolicy Landmannalaugar lub Þórsmörk.

Jak szukać pracy na Islandii?

Cóż, niestety nie jestem ekspertką w tej kwestii, bo ostatni raz szukałam pracy na Islandii jakieś 10 lat temu, a poza tym znam biegle islandzki, co trochę zmienia postać rzeczy. Oto jednak parę wskazówek:

Na Facebooku jest grupa dla obcokrajowców na Islandii, Away From Home - Living in Iceland, gdzie można się dopytać lub znaleźć ogłoszenia. Grupa ma też swoje podgrupy dotyczące pracy, wynajmu mieszkania itp.

Można też poszukać na islandzkich stronach z ogłoszeniami pracy. Czasem pojawiają się ogłoszenia po angielsku lub nawet po polsku:

https://bland.is/solutorg/atvinna/atvinna-laus-storf-i-bodi/?categoryId=67&sub=1
http://www.mbl.is/atvinna
http://www.visir.is/section/RAD/#kat=2
http://www.visir.is/section/SMAAR/#kat=7
http://storf.is/storf/#.VlsZ0qdVKlM

Jeśli ktoś marzy o pracy na farmie, to informacje znajdzie na blogu Kary Boskiej. Jeśli jest gotów pracować tam nawet za darmo (w zamian za dach nad głową i jedzenie), to ogłoszenia można znaleźć na stronie WorkAway.

Jak szukać mieszkania na Islandii?

Grupa o wynajmie na Facebooku - po islandzku i angielsku
Grupa "Polacy na Islandii" na Facebooku
Grupa "Away From Home - Living in Iceland" na Facebooku

Islandzkie strony z ogłoszeniami mieszkań na wynajem. Strony są w języku islandzkim, ale niektóre ogłoszenia są po angielsku:
https://bland.is/solutorg/fasteignir/herbergi-ibudir-husnaedi-til-leigu/?categoryId=59&sub=1
http://www.mbl.is/leiga
http://fasteignir.visir.is/#rent

INNE

Mam pytanie...

Jeśli w powyższym FAQ nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, możesz do mnie napisać i w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć. ALE!
1. Jestem zasadniczo osobą bardzo zapracowaną i nie zawsze mam czas szybko odpisać. Odpowiadam na WSZYSTKIE maile, ale czasem zajmuje mi to tydzień albo dwa. Jeśli nie dostałeś odpowiedzi, czekaj spokojnie. Odpowiem.
2. Z przykrego doświadczenia niestety wynika, że na 80% maili, w których odpowiadam na zadane pytanie, nie otrzymuję żadnej odpowiedzi z podziękowaniem. Więc jeśli poświęciłam swój czas na szukanie dla Ciebie informacji, to napisz, że dziękujesz. Miło mi będzie, jeśli np. polubisz też moją stronę na Facebooku.Dziękuję Karinie i Justynie za pomoc w przygotowaniu FAQ.

Masz jakieś uwagi? Informacje są nieaktualne? Daj mi znać!